Pokaz z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

W czerwcu 2015 r.  grupa młodych ratowników działająca w świetlicy szkolnej w ZS w Złejwsi Wielkiej  wystąpiła z pokazem z zakresu  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbiorcami pokazu były grupa starsza
z  Gminnego  Przedszkola.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani  prowadzącej wykład  dotyczący zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyły m.in. układanie poszkodowanej osoby w pozycji bezpiecznej oraz  przykrywały folią izotermiczną, opatrywały rany. Maluchy wzywały pomoc przez samodzielne wybieranie numeru alarmowego i udzielały wyczerpujących informacji na temat zdarzenia. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się wykonywania  RKO – resuscytacji krążeniowo -  oddechowej następnie udoskonalały naukę na swoich pluszakach.

Pokaz  ten miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach, w których nierzadko dorośli mają problem!

Sporządziła:

mgr Danuta Gil