Projekt „NATURALNE i SYNTETYCZNE"

Projekt "NATURALNE i SYNTETYCZNE - cykl zajęć z botaniki i chemii dla młodych pasjonatów nauki na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK"

współfinansowany  przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych wśród dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 16 lat, rozbudzenie wśród uczniów ciekawości poznawczej inspirowania do nauki przedmiotów ścisłych, inspirowania do twórczego myślenia i rozwijania pasji.

Projekt zakłada integrację uczniów ze środowiskiem akademickim jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości.

Tematem wiodącym 2 ścieżek, botanicznej oraz chemicznej, będzie charakterystyka i analiza surowców roślinnych oraz substancji pochodzenia naturalnego i syntetycznego w kontekście poszukiwania leków oraz zastosowania w kosmetologii.

Program zajęć ścieżek składa się z zajęć praktycznych, ale także wykładów stanowiących teoretyczne wprowadzenie. Zajęcia praktyczne realizowane w różnorodnych warunkach – w laboratoriach chemicznych, w pracowni mikroskopowej oraz ćwiczeń z wykorzystaniem Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK. Zajęcia obejmują wykorzystanie szeregu metod, od analizy mikroskopowej, syntezy oraz ekstrakcji i destylacji, po różne techniki analityczne. Zajęcia prowadzone będą w 10 osobowych grupach co pozwoli rozbudzić ich ciekawość poznawczą, zgłębić prezentowane zagadnienia, nauczyć współpracy w grupie.

Odbędzie się 8 czterogodzinnych (godziny lekcyjne) spotkań w postaci czterech comiesięcznych bloków zajęć (wykłady + ćwiczenia) z zakresu botaniki, farmakognozji, chemii analitycznej i organicznej.

Z naszej Szkoły w projekcie uczestniczy grupa uczniów z klas ósmych.
Zajęcia odbywać się będą wg harmonogramu, który zostanie udostępniony uczestnikom.

Anna Kosobucka