Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej

KWIECIEŃ - MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem oraz przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób autystycznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Tu liczby się nie kończą, bo ze spektrum żyją także rodzice, rodzeństwo i opiekunowie. Sprawia to, że osób których dotyczy autyzm jest nawet 3 mln.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby autystyczne inaczej odbierają dźwięk, światło, obraz, smak, zapach, ból czy dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, w którym dobrze się czują. Mają też problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.  Zaburzenia te mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu, dlatego używa się określenia spektrum zaburzeń autystycznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
Autyzm nie wiąże się z niepełnosprawnością umysłową, a wręcz przeciwnie - często są to osoby z ponadprzeciętną inteligencją.


Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek. W dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane ciche godziny. Jest to czas, kiedy muzyka jest ściszona, a światła przygaszone, tak aby otoczenie było bardziej przyjazne dla osób ze spektrum autyzmu.