Wspieramy Kresowiaków

Trwa zbiórka darów dla Polaków ze wschodniej Białorusi, trafią one między innymi do dzieci, które razem z naszymi pociechami spędzały wakacje w Złejwsi Wielkiej. Mamy już uzbieraną dostateczną liczbę bajek dla dzieci i pluszaków. Nadal pilnie potrzebna żywność mamy na razie zaledwie 30 konserw (żywność na Białorusi jest bardzo droga). Nadal zbieramy materiały szkolne: piórniki, kredki, długopisy, pisaki, plastelinę, przybory do kreślenia (linijki, ekierki, cyrkle); płyty z polskimi filmami, polską muzyką, słodycze.

Na Białorusi zima potrzebne czapki, rękawice, szale, płaszczyki dla dzieci (mogą być używane jeżeli są w dobrym stanie). Zbiórka darów przedłużona do 19 stycznia. Dary składamy w Złejwsi Wielkie w sali 29 w Czarnowie w bibliotece. Pamiętajcie, że cześć z nich trafi, do dzieci, które mieliście okazje poznać podczas wakacji w 2017r , 2015r ,2014r,2012r i 2009r.

Mazyrz i Narowla to tereny, zabrane Polsce w wyniku I rozbioru, wraz z nastaniem tam Rosji sowieckiej zamknięto tam wszystkie kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, podczas jednej nocy zaginęli wszyscy nauczyciele języka polskiego. Polska wróciła tam w 1920r. na zaledwie kilka miesięcy. Na tych terenach zamieszkuje 450 rodzin, które mimo to nie wyparły się swojej Ojczyzny. Koordynatorami akcji są w Złejwsi Wielkiej: Ewelina Wysocka, Marcin Pieńkowski w Czarnowie: Krystian Frelichowski.

Załączone fotografie ilustrują ubiegłoroczne wakacje spędzane w Złejwsi Wielkiej i wspólne wycieczki gości i gospodarzy.