RELACJA Z WYMIANY POLSKO-NIEMIECKIEJ
2017-10-14
Celem każdej wymiany uczniowskiej jest budowanie więzi między narodami w ramach wzajemnego szacunku i współpracy, na co składa się nie tylko trud pracy organizacji PWNM, organów samorządowych, dyrektorów szkół, nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów i ich rodziców, którzy swoją otwartością i dobrocią starali się stworzyć naszym gościom jak najlepsze warunki domowej atmosfery.
Uczniowie Gimnazjum im. Theodora Heussa w Getyndze oraz Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z oddziałami gimnazjalnymi w Złejwsi Wielkiej, po raz piętnasty mogli spotkać się razem. Opiekunami niemieckiej piętnastoosobowej grupy byli pani Pia Möller i Pan Stefan Melzer.
Program obejmował wiele atrakcji, którym celem było pokazanie uczniom z Getyngi piękno naszego kraju, nie tylko poprzez historię i zwiedzanie zabytkowych miejsc, ale także poprzez wspólną zabawę i działanie w grupie.
W pierwszym dniu zaprosiliśmy naszych gości do gry „zwiedzanie miasta”. Każda z pięciu drużyn miała za zadanie pokonać wyznaczoną na mapie trasę oraz wykonać osiemnaście zadań, jakim było m.in. zdobycie pieczątki w muzeum, kupienia piernika, czy znalezienie domu, w którym przebywał Chopin podczas pobytu w Toruniu. Dzień drugi to wycieczka do Biskupina, gdzie odbywał się XXIII festyn archeologiczny. Trzeci dzień wymiany poświęcony był naszej szkole i zajęciom lekcyjnym, w jakich uczestniczyli nasi goście. Sobota i niedziela to czas spędzany z rodzinami polskich gospodarzy. Należy wspomnieć, że niedziela to również oficjalna uroczystość 15-letniego jubileuszu wymiany polsko-niemieckiej, na którą przybyli obecny i były wójt gminy Zławieś Wielka, protoplaści i współtwórcy wymiany, jak również zaproszeni goście z Getyngi. W poniedziałek dane nam było podziwiać klasę toruńskiego stadionu żużlowego i doświadczyć pieczenie piernika. W wtorek nasza młodzież odpoczywała w sopockim parku wodnym, aby następnie doświadczać piękna gdańskiej Starówki. Przedostatni dzień wymiany to szczypta nauki w Młynie Wiedzy i relaks w kręgielni. Wieczór zaś został przygotowany przez naszych polskich rodziców. Bogactwo jadła i napojów podkreśliło doniosłość spotkania, podczas którego wręczone zostały upominki dla wszystkich uczestników wymiany. Ostatni dzień zakończył się sadzeniem drzewka przyjaźni, jak również przyniósł smutek rozstania.
Do zobaczenia w kwietniu 2018 roku!
Wówczas to polscy uczniowie, po raz szesnasty, udadzą się w podróż na dolnosaksońską ziemię.