POLSKO-NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY
2026-05-29
PNWM
DPJW
SP Zławieś Wielka
THG Gottingen
Już kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej realizuje projekt PNWM.
Po wizycie u naszych sąsiadów z Niemiec, teraz my mamy przyjemność gościć ich w naszych domach.
Nasi uczniowie, będąc w Niemczech, poznali kulturę i historię miasta Getynga. Goszcząc w domach niemieckich kolegów, mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze zwyczajami i tradycją ich mieszkańców. Nie byłoby to możliwe gdyby uczyli się tego na lekcji, siedząc w szkolnej ławce. To z pewnością bezcenne doświadczenie pozwalające nawiązać także nowe przyjaźnie.
Dzisiaj rozpoczęliśmy drugą część projektu. W ramach rewizyty, pierwszego dnia nasi goście zostali powitani przez dyrektora Szkoły. Następnie wszyscy uczestnicy wymiany udali się do Urzędu Gminy gdzie zostali przywitani przez jej gospodarza Wójta Gminy Zławieś Wielka pana Marcina Swaczynę. Wspólnie obejrzeli krótki film promujący nasz region i zostali obdarowani drobnymi upominkami. Następnie uczestnicy wymiany mieli okazję zwiedzić miasto Toruń, a także wziąć udział w interaktywnych grach. Kolejny dzień wymiany poświęcony będzie na integrację, najpierw zabawa w parku linowym, a wieczorem piknik połączony z zajęciami plastycznymi oraz nocnymi obserwacjami nieba w przyszkolnej astrobazie, które przeprowadzi pasjonat nauk astronomicznych. Uczestnicy wymiany będą mieli także możliwość udziału w szkoleniu z podstawowej obsługi broni, które zostanie przeprowadzone na szkolnej strzelnicy laserowej. W niedzielę natomiast wszyscy uczniowie wezmą udział w niesamowitym widowisku wpisanym w toruńską tradycję, czyli będą mieli okazję kibicować żużlowcom w trakcie zawodów na Motoarenie.
Ponadto zaplanowany jest wyjazd do Trójmiasta i do aquaparku, a także udział w zajęciach lekcyjnych.
Na zakończenie wymiany zgodnie z wieloletnią tradycją posadzimy kolejne, tym razem już dwudzieste czwarte, drzewko przyjaźni.
Wspominając wspólnie przeżyte chwile, będziemy oczekiwać na rozpoczęcie kolejnego projektu, który będzie ukoronowaniem 25 lat współpracy pomiędzy naszymi szkołami.