OBSERWACJE ZAĆMIENIA SŁOŃCA

W ubiegły czwartek (10.06.2021) można było obserwować jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakim jest zaćmienie Słońca. Tego dnia w bardzo wielu miejscach w Polsce i na świecie tysiące miłośników astronomii obserwowało to rzadkie i piękne zjawisko. Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca prowadzone były również przez grupę uczniów naszej szkoły uczestniczących w zajęciach z astrofotografii. Zajęcia te odbywają się w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Uczniowie wykonywali zarówno obserwacje wizualne, jak i fotograficzne wykorzystując w tym celu specjalnie przystosowany do obserwacji Słońca teleskop astronomiczny oraz aparat fotograficzny z teleobiektywem wyposażonym w filtr słoneczny. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym mogliśmy zaobserwować i sfotografować przebieg całego zaćmienia.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się dokładnie pomiędzy Ziemią, a Słońcem. Takie wzajemne położenie Słońca, Księżyca i Ziemi sprawia, że Słońce zasłaniane jest przez tarczę Księżyca będącego wtedy w nowiu. Tarcza Księżyca może zasłonić albo całą tarczę Słońca, albo jej fragment – obserwujemy wtedy zaćmienie całkowite lub częściowe. Zaćmienie, które mogliśmy obserwować z obszaru Polski w ostatni czwartek było właśnie częściowym zaćmieniem Słońca. Na kolejne zaćmienie Słońca będziemy musieli poczekać do 25 października 2022 roku.

Wiesław Skórzyński