Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI

DO NAUKI W DOMU?

  1. Zorganizujcie czas na naukę

Zapewnij dziecku w miarę możliwości stałe godziny do codziennej nauki.

Pamiętaj, że między 09:00-12:00 mózg dziecka i nastolatka jest najbardziej wydajny.

Warto dzień wcześniej wspólnie z dzieckiem przygotować listę zadań na kolejny dzień. Czas nauki powinien być również określony tak, aby dziecko wiedziało, że po skończonej nauce przyjdzie czas na odpoczynek i zabawę.

2. Przygotujcie miejsce do nauki

Miejsce do nauki powinno być wydzieloną i uprzątniętą przestrzenią. Przed rozpoczęciem zdalnej nauki upewnij się, że w otoczeniu dziecka nie znajdują się żadne dodatkowe rozpraszacze.

 

3.Pamiętajcie o przerwach

Przerwy w nauce są niezwykle istotne aby trzymać efektywność i koncentrację.

Warto wypróbować technikę "Pomodoro":

  • 25 minut koncentracji, 5 minut przerwy

  • powtarzaj ten cykl trzy razy, następnie 20 minut przerwy

  • po 20 minutach przerwy, zakończcie 25 minutami nauki

 

 4.Pomagaj, ale nie wyręczaj

Pomagaj dziecku w nauce kiedy Cię o to poprosi, ale nie wyręczaj go. Zamiast podawać gotowe odpowiedzi, staraj się nakierować dziecko na rozwiązanie zadania. Warto pamiętać, że wyręczanie dzieci wzmaga przemęczenie i frustrację rodzica, a dziecku nie przynosi wymiernych efektów.

 

JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI
W SYSTEMATYCZNEJ NAUCE ?

 

1.Wykorzystuj kreatywne metody

Spróbuj pokazać dziecku kreatywne metody uczenia się np.: podkreślanie kolorowymi flamastrami, tworzenie ramek, map myśli, skojarzeń, rymowanek, fiszek itp. (w internecie znajdziesz wiele metod ułatwiających efektywną naukę).

2.Nadzoruj

Kontroluj postępy dziecka. Sprawdzaj czego się nauczyło poprzez zadawanie pytań do wykonanego zadania. Odpytywanie można zmienić w ciekawą formę wspólnego spędzania czasu.

3.Doceniaj

Do nauki motywuje pozytywna ocena efektów własnej pracy. Podkreślaj nawet najmniejsze osiągnięcia dziecka, a oczekiwania dostosuj do jego możliwości. Unikaj krytykowania dziecka oraz porównywania go np. z rodzeństwem czy rówieśnikami. Warto doceniać nie tylko końcowy efekt pracy, ale również wysiłek jaki dziecko wkłada w proces uczenia się.

 

4.Przedstawiaj korzyści

Przedstawiaj dziecku korzyści płynące z nauki, tłumacz w jaki sposób może wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości oraz w codziennym życiu, np. dziecko które nauczyło się obliczać pole prostokąta poproś o obliczenie wykładziny jaką w najbliższym czasie być może zakupisz do pokoju. Podkreśl, że nauka i praca wykonana zdalnie, przyniesie dziecku korzyści i efekty po powrocie do szkoły.

 

5.Podkreślaj postępy

Uwidaczniaj sukcesy dziecka. Możesz zawiesić na lodówce kartkę zatytułowaną "Co już wiem" i codziennie po skończonej nauce zapisujcie tam nawet najmniejsze sukcesy, np. jeśli dziecko uczy się historii, zapiszecie tam daty, które dziecko zapamiętało, nawet jeśli miałyby to być tylko dwie daty.
Z każdym dniem lista będzie się zapełniać.

JAK ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W SIECI?

 

1.Porozmawiaj z dzieckiem na temat korzystania z Internetu

Należy uczulić dziecko, aby w sieci nie podawało swoich danych osobowych, nr telefonu, adresu zamieszkania haseł, nie udostępniało swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób. Dziecko powinno być także świadome, by nie klikało w nieznane linki i załączniki z e-maili, aby nie otwierało e-mail z nieznanych źródeł, itp.

 

2. Zainstaluj program antywirusowy

Na domowym komputerze powinien być zainstalowany program antywirusowy. Warto systematycznie skanować komputer, by uniknąć wirusów i złośliwego oprogramowania. Twórz hasła , które mają wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

3.Kontroluj korzystanie przez dziecko z Internetu

Ustal, aby dziecko korzystało ze stron odpowiednich do jego wieku. Rozpatrz możliwość założenia kontroli rodzicielskiej- specjalnego oprogramowania zabezpieczającego przed pobieraniem niepożądanych treści. Bądź przy dziecku, wspieraj, kontroluj czas spędzany przed ekranem komputera.