Wymiana uczniowska pomiędzy Theodor-Heuss-Gymnasium w Getyndze a Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Złejwsi Wielkiej odbywa się w kwietniu w Niemczech (Getynga) i we wrześniu w Polsce (Toruń, Zławieś Wielka). Uczniowie mieszkają przez ten czas w rodzinach swoich partnerów wymiany.

W naszym przypadku współpraca między obiema szkołami trwa szesnasty rok i z całą pewnością 2018 nie będzie ostatni rok wymiany, dzięki działalności DPJW Deutsch-Polnisches Jugendwerk czyli PNWM Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Z powodzeniem wykorzystujemy doświadczenia zdobyte podczas warsztatów dla polskich i niemieckich wychowawców, które się odbyły w Warszawie. Okazuje się , że świeżo przećwiczone metody zabaw integracyjnych na podstawie książki pt. ‘W tej zabawie jest metoda!’, wydanie 2, świetnie sprawdzają się w praktyce.

Chcemy podkreślić, że wymiany uczniowskie działają na wielu płaszczyznach:, językowej, kulturowej i poznawczej.

Program obejmuje wizytę u Burmistrza miast Getyngi, u dyrektor szkoły, uczestniczenie w lekcjach, wspólne spotkania integracyjne, i oczywiście wyjazdy: do Wolfsburga do fabryki samochodów, w góry Harz ze zwiedzaniem okolic, wizytę w Phaeno – czegoś w rodzaju naszego Młyna Wiedzy.

We wrześniu to my będziemy podejmować niemieckich gości. Przygotowujemy równie bogaty program.

Barbara Sękowska-Reinke

Przemysław Tykarski