Polacy z Prużan, Mozyrza, Narowli, Gruszewki, Kalinkowicz, obdarowani przez mieszkańców Złejwsi Wielkiej i Czarnowa

W tym roku podobnie jak i w ubiegłym w zbiórkę darów dla Polaków z Białorusi włączyło się SK PTSM działające przy szkołach podstawowych w Złejwsi Wielkiej i Czarnowie. Były one zbierane m.in. dla rodzin dzieci, które gościliśmy latem 2017r. W tym miejscu warto też przypomnieć, że spora część mieszkańców naszej gminy to repatrianci, którzy przybyli z Kresów Wschodnich, nieistniejącą już linią kolejową krótko po wojnie. Podczas pierwszej wizyty w 2009r. opiekunka młodych Polaków z Kresów odnalazła u nas swoich dalekich krewnych.

Dnia 26 stycznia 2018r. punktualnie o godzinie 20.00 z Bydgoszczy wyruszył konwój z darami dla naszych rodaków z Białorusi. Wcześniej rozpoczął się ich załadunek o 17.00 w Toruniu, o 17.50 w Złejwsi Wielkiej, o 18.30 w Bydgoszczy. Dary zebrane w SP Czarnowo wcześniej zostały przewiezione do Bydgoszczy. W tym roku udało się zebrać między innymi: bajki dla dzieci, plecaki szkolne, piórniki z wyposażeniem, płyty, konserwy, pendrajwy, słodycze, czapki zimowe, rękawice, szale, kożuszki, gry edukacyjne, płyty z polskimi filmami i piosenkami, dziesiątki długopisów, cztery worki rozkosznych pluszaków. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Mimo obaw i trudnej rozmowy z celnikami w godzinach nocnych przekroczono granicę w Terespolu. Prawo białoruskie pozwala na przewóz 50 kg na jedną osobę. W konwoju brało udział sześć osób co oznacza, że można zabrać było 300 kg. Organizatorzy nie ważyli darów, ale biorąc pod uwagę pełną przyczepę i wypełnimy do granic możliwości bus można było się spodziewać, że limit ten został przekroczony. W godzinach południowych czasu białoruskiego konwój dotarł do Prużan, gdzie witał ich ks. Wincenty Siewruk(dawny proboszcz z Narowli, wielokrotnie odwiedzający Złąwieś Wielką z młodymi parafianami).Tam też wręczano część podarków, odbyło się też wspólne śpiewanie kolęd. Późnym popołudniem ksiądz oprowadził delegacje po mieście, w którym jest pełno śladów polskości. Uczestnicy konwoju spędzili noc rozlokowani u parafian. Rankiem 28 stycznia wyruszyli do Mozyrza, gdzie czekali na nich między innymi uczestniczki wakacji spędzanych w szkole w Złejwsi Wielkiej. Mozyrz i Narowla to tereny bardzo mocno doświadczane przez zawirowania dziejowe, Polsce zostały zabrane podczas pierwszego i drugie rozbioru, wróciła tu, ale tylko na kilka miesięcy w 1920r. Wraz z nastaniem Rosji sowieckiej, zamknięto na 75 lat wszystkie kościoły katolickie, zakazano rejestracji polskich imion, zabroniono nauki języka polskiego, a na dodatek dotknął je wybuch elektrowni w Czarnobylu,nadal utrzymuje się tam wysokie promieniowanie . Ksiądz proboszcz Jerzy Prokopiuk ma pod opieką w sumie 4 parafie. Są to Mozyrz, Narowla (razem 350 polskich rodzin,) Gruszewka ( 50 polskich rodzin), Kalinkowicze (30 polski rodzin). Miedzy te wszystkie rodziny dary zostaną rozdzielne. Późnym popołudniem delegacja udała się do 80-letniej Pani Mainy Szmorgun, która przez 25 lat była Prezesem Związku Polaków na Białorusi oddziału w Mozyrzu. Kilkakrotnie spędzała wakacje w Złejwsi Wielkiej.

Podczas konwoju naszą gminę reprezentowali: Marcin Pieńkowski – kierownik wyprawy, działacz SK PTSM oraz Beata Szwed – wolontariuszka SK PTSM

Organizatorem akcji był Krystian Frelichowski

Od stycznia tego roku 1% z naszego podatku można przekazywać na Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości wraz z którą od kilku lat organizujemy wakacje dla polskich dzieci z Białorusi jak i transporty darów dla naszych rodaków z Kresów. Przy wypełnianiu PiT-u wystarczy wpisać numer KRS fundacji

: KRS 0000504066